Изборът на нов килим винаги е приятно емоционално изживяване. Морето от цветове и дизайни, което залива сетивата, провокира въображението и естетическия вкус. Но винаги остава въпросът дали модерният интериорен акцент, който избираме, е изработен от подходящите за нас материали и структура. Съкращенията, зад които се крие тази информация, са непознати както за купувачите, така и за мнозина от продавачите.
Има няколко основни материала, които се използват при изработката на килими, всеки със своите предимства и недостатъци.
-
Вълната (Wool) е един от най-често използваните материали, поради мекотата и издържливостта си. Добрата устойчивост на петна, отличната термоизолация и комфортът при стъпване правят вълнените килими силно предпочитани. Но цената им е доста висока. Те не са подходящи за помещения, в които може да се появи влага, тъй като я попиват. Оцветяването изсветлява относително лесно и материалът често се скубе и пуска влакна.
-
Полипропиленът (PP/Polypropylene) е изкуствена нишка, която се влага при производството на над 80% от килимите. Влакната от полипропилен са много подобни като усещане на естествената вълна и често се използват като неин заместител. Материалът е с много висока устойчивост на замърсяване и се почиства лесно. Оцветяването му е трайно и устойчиво. Някои от килимите, произведени от полипропилен, могат да се използват и при външни условия. Цената на тези килими е относително ниска.
-
Коприната (Silk) е естествен материал, който има своето приложение в производството на килими. Нишката от коприна е деликатна и се пречупва, поради което килимите изискват по-внимателна и специфична поддръжка. Влакното не „помни” формата си и се деформира, ако се намокри или раздърпа. Въпреки деликатната си природа, копринените килими са изненадващо устойчиви на ежедневна употреба и не проявяват признаци на износване. Цената на този материал е доста висока.
-
Вискозата (Viscose) често е нарича изкуствена коприна или бамбукова коприна. Този текстил се произвежда чрез химична обработка на целулоза. Поради своята деликатна природа вискозата се комбинира с вълна или памук при производството на килими. Тези килими са идеални за украса, но слабата им издържливост на натоварване ги прави неподходящи за домове с висок трафик, малки деца и домашни любимци. Килимите, произведени от висказа, са в средния ценови клас.
-
Памукът (Cotton) най-често се използва за производство на плоскотъкани килими. Като цяло цената му е доста по-ниска от тази на вълната и коприната. Килимите от памук са лесни за почистване, но не са с висока устойчивост на износване.
-
Сизал, юта и морска трева (Sisal / Juta / Sea grass). Тези трайни естествени влакна позволяват производството на килими в неутрални, земни палитри с богати текстури. Килимите от сизал, юта или морска трева са подходящи за всякакви интериорни дизайни. Материалите са с висока издържливост и обикновенно се произвеждат без влагане на химикали, но повечето модели са груби и трудни за почистване.
Килим Creative 04EBE
-
Полиестерът (PES/Polyester) е влакното с най-голяма устойчивост на зацапване. Поради химическата си структура този материал не влиза в реакция с разлятите по него течности. Килимите от полиестер са с изключително живи и наститени цветове, и много меки, напомнящи кадифе, на докосване. Тези килими са най-добрият избор за дизайнерски акцент в помещения със слаб до средно натоварен трафик.
Структурата при изработката на килимите се изразява в начина на оплитане на нишките и в дължината им. Има няколко производствени техники, които са най-често срещани.
-
Фризе (Frieze/Frise). Терминът фризе се отнася за структура на килим или мокет, при която влакната са отрязани сравнително дълго и са с различна степен на пресукване, което ги прави изключтелно издържливи на износване. Визуално нишките са наклонени в различни случайни посоки. В повечето случаи преждата е обработена чрез хийтсет (heatset – вид термична обработка на различни материали), която придава допълнителна здравина и текстура. Фризе килимите позволяват да се вкара допълнителен ефект, чрез различни нива на подрязване на косъма (carving), който придава триизмерен и по-жив ефект на дизайна.
-
Шаги (Shaggy). Килимите шаги са изработени от нишки с голяма дължина, които обаче са изтъкани със сравнително малка плътност. Този начин на изработка придава голям обем и усещане за мекота на материала. Тези килими имат луксозен вид, но са по-трудни за поддръжка.
-
BCF (BCF/Bulk Continuous Filament). Както името подсказва, основната характеристика на BCF килимите е, че те са изработени от дълги, преплетени с основата нишки.