О, колко хубаво би звучало заглавие от типа „Уморени от съветите на перфектната домакиня“. С радост мисля, че най-накрая можем да си позволим малко хаос в интериора. Вместо изискан, студен, но чист и подреден дом, имаме нужда от малко лудост. По презумпция свързваме несъвършенствата с лек безпорядък. И ето ви изненада! Несъвършенството не е хаос, още по-малко случайност. Наистина, това е нещо по-сериозно! Това е цялостна философия на живот. А ние готови ли сме за това, или просто копнеем за свят без естетитичните стереотипи на минималистичния интериор?
Началото
Стилът Wabi Sabi идва при нас от изток, по-специално от Япония. Зад него стои философия на хиляди години. Това не е временна тенденция, а начин на живот. Тази философия е в дисонанс с новите и иновативни продукти, защото изисква търсене на автентичност с всички несъвършенства на старите и употребявани в ежедневието предмети.
Не всички износени и овехтяли вещи, въпреки емоционалния заряд, който носят, се вписват в съвременните тенденции. За това тук идва философията Wabi Sabi, която подчертава силата на миналото. Поставя акцент върху захабените, забравени предмети. Ако трябва да я опишем с една дума, то тя би била скромност.
Промяната
За страните от западната цивилизация, т.н. консуматорско общество, потреблението се е превърнало в начин на живот. Тенденциите се променят като калейдоскоп, обричащ жителите на големите градове да сменят обзавеждането и интериора си много често. Изборът, да живееш заобиколен от износени или ремонтирани вещи, е смело решение.
Призивът за завръщане към миналото звучи като приказка за един по-добър живот. Живот на бавни обороти, където свързваме изморените и износени предмети – често наричани предмети с душа – с дома на нашите баби. Старият аналогов свят, където часовниците тиктакаха и циферблатите се въртяха. Стресирани, заети, живеем все по-забързано. Заобиколени от приложения, поддържащи нашата производителност, мечтаем да седнем на овехтялата маса.
Бъдещето
И ако наистина започнем да съществуваме по този начин, старите предмети ще са изключителни акценти в съвременния ни технически интериор. Много от нас обаче ще забележат в този стил само обелената боя, огънатия метален съд с напукан емайл и изронената мазилка.
В западното общество Wabi Sabi се появява в имитации на повредени предмети, а не оригинали от старата епоха. Точно както при диетите за отслабване – използваме ги не, за да живеем здравословен живот, а за да изглеждаме добре. Затова прогнозите са този стил да има голям успех. В края на краищата ние обичаме промяната и динамиката. Обичаме да променяме интериора. Защото нищо не ни удовлетворява повече от това да откриваме корените на старите скринове и вази или да четем историята на ръчно тъканите килими.